Ankara Aski

 

 

Aski, Ankara ilinde kanalizasyon ve su işleriyle ilgilenmekle sorumlu resmi bir kurumdur. Aski’nin kelime açılımı Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak bilinir. Kurumun benimsediği misyon, su kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak kaliteli ve temiz içme suyu imkanları sunmak ve kullanılmış atık suyu doğaya faydalı olarak dönüştürmektir.

Aski Kuruluşu

Cumhuriyet dönemi yıllarında, Ankara’da birçok bölgede içme suyu temini kuyulardan yapılır ve kovalar aracılığı ile evlere götürülürdü. Ankara şehri içme suyu komisyonu tarafından yapılan çalışmalar nüfusun artması sebebiyle yetersiz kaldı. Bu çalışmalar belli bir program ve düzen dahilinde yapılmadığı için başkentte 1940’lı yıllarda su sıkıntısı sorunu ortaya çıktı. İçme suyu temini konusunda sonraki yıllarda birçok çalışma yapıldı. 1980 ve sonrasında Büyükşehir Belediye modeli yöntemi benimsendi. Belediyelere bağlı çalışan kanalizasyon ve su teşkilatı kurumları yeniden yapılandırıldı. Bu amaçla ilk olarak İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Kurumu) kuruldu. İSKİ kuruluş kanun hükümleri diğer Büyükşehir Belediyeleri için de geçerli kılındı. Böylece Ankara Sular İdaresi Umum Müdürlüğü kurumu, ankara aski (Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) kurumuna dönüştürüldü. ASKİ kuruluş yılından bu yana birçok hizmet yapmış, gelişen teknoloji ile birlikte çok sayıda alt yapı çalışmasına zemin hazırlamıştır.

Aski’nin Görevleri

Aski, Ankara halkına daima güvenli ve kaliteli içme suyu hizmeti sunmayı amaçlar. Hizmet önceliği tamamen vatandaş odaklıdır. Uluslararası kalite standartları ilkesini benimseyerek yaşanabilir bir doğa ve çevre için çalışmaktadır. Aski’nin vatandaşa temiz içme suyu sağlama görevinin yanı sıra kanalizasyon hizmeti görevi de bulunuyor. Bu aşamada, atık suyun doğaya faydalı olarak dönüştürülmesi oldukça önemlidir. Kalite politikası gereği ankara aski, yaşam kaynağı olan suyun kullanımı konusunda toplumun bilgi seviyesini yükselterek bilinçli bireyler yetiştirmeyi de ilke edinmiştir. Bu konuda tamamen toplumun saygınlığı için çalışmayı hedeflemektedir. Ayrıca, abonelerine güler yüzlü davranarak her daim müşteri memnuniyetini ve hizmet sürekliliğini sağlamak durumundadır. Bu amaçla, süreç yönetiminde teknolojiyi en verimli şekilde kullanmayı başarmıştır. Ankara halkına kesintisiz içme suyu sağlama aşamasında bu ihtiyaçları ekonomik, bütçe kontrolünde ve tasarruflu bir biçimde yapmaya gayret etmektedir. Geçmişten günümüze, çalıştığı bu politika ve sorumluluk duygusu ile şeffaf ve hesap verilebilir bir kurum olma niteliği taşıyor.

Aski Binası

Ankara Aski hizmet binası, Genel Müdürlük sahası içinde tüm abonelere hizmet veriyor. Binanın güzergahı her vatandaşın kolayca ulaşabileceği bir cadde üzerinde bulunuyor. Kazım Karabekir caddesi üzerinde yer alan kompleks içinde Abone İşleri Dairesi Başkanlığı departmanı ile Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama Kontrol Merkezi birimi yer alıyor. Bu bölümler ana hizmet binası bünyesinde bulunuyor. Ana hizmet binası isteklere en kısa sürede hizmet verecek şekilde yapılanmış olup, bünyesinde yürüttüğü tüm faaliyetleri verimli bir biçimde yönetmektedir. Hizmet binası içinde, kurumda çalışan personelin kullandığı yemekhane de yer alıyor.

 Hizmet binasının yanında Ziraat fakültesi ve çeşitli atölyeler bulunuyor. Burada 5 adet içme suyu arıtma tesisi, 10 adet paket içme suyu arıtma tesisi, 5 adet paket atık su arıtma tesisi ve 7 adet atık su arıtma tesisi yer alıyor. Ana binanın merkezinde ise 1 adet laboratuvar binası bulunuyor. Binanın çevresinde benzinlik, garaj amirliği ve sağlık merkezi birimleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ankara aski, 18 adet bölge hizmet binası ile mahalle statüsündeki köylere de dahil olmak üzere her bölgeye hizmet sağlıyor. Hizmet binalarının haricinde İvedik bölgesinde 5200 kişilik 2 adet spor salonu yer alıyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir