Su Kaçağı Tespiti

SU KAÇAĞI TESPİTİ VE ONARIMI

En can sıkan durumlardan biri olan su kaçağının yapılması güç isteyen bir arızadır. Evinizde otururken bir anda suyun damladığını görebilirsiniz. Bunun aslında birçok sebebi olabilir. Bu iş biraz tecrübe gerektirdiği için kesinlikle ne yapacağını bilmelisiniz aksi takdirde daha fazla hasar verebilirsiniz. Aşağıdaki bazı talimatlar ile sizde evinizdeki su kaçağını tespit edebilir ve onarabilirsiniz.

  1. Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu damlama bir anda meydana geldiyse demek oluyor ki ya çeşmenizde bir sorun var ya da çeşmeye su ileten borunuzda. Bu su kaçağı tespiti için öncelikle gerekli çeşme aletlerini yanınıza almanızda fayda var. Yanınızda olan çeşme anahtarı ile yavaşça ve sakince çeşmeyi yerinden sökün. Önce çeşmenizin içindeki jonta adı verilen ve suyu damlatmasını önleyen plastik malzemeye dikkatlice bakın. Eğer jonta eski veya erimiş ise kesinlikle sorunun büyük kısmı buradan gelmektedir. Yani su kaçağı tespiti için genellikle herkes bu plastik maddeden oluşan jonta aletine bakmaktadır. Bir diğer suyun kaçırma nedenlerinden biri olan arıza türü ise suyu çeşmeye iletmeyi sağlayan su borusudur. Bunun nedeni ise zamanla eskiyen su borusunun çatlayarak su sızdırmasına sebep olmasıdır. Yapacağınız tek şey ise yeni bir su borusu satın alarak çeşmenin arkasına yerleştirmek olacaktır. Eğer sorun su borusundan değilse o zaman kesinlikle çeşmeniz eski veya çatlaktır. O zaman hemen yeni bir kaliteli su çeşmesi satın alarak boru kısmının önüne takmalısınız. Sonuç olarak ise başarılı bir şekilde su kaçağı tespiti testini bitirmiş olursunuz.

  1. Su Kaçağı Onarımı Nasıl Yapılır?

Jonta Değiştirme İşlemi: Yukarıda anlatıldığı gibi eğer su kaçırma sebebi jonta ise şimdi okuyacağınız talimatlar ile kolayca jonta aletini çeşmenize takabilirsiniz. Öncelikle temiz su kaçağı tespit ve onarımı için olmazsa olmaz çeşme aletlerini yanınızda bulundurmalısınız. Sonra ise çeşmenizin somon anahtarlarını yavaşça ve dikkatlice yerinden sökünüz. Ardından çeşmeyi tamamen su borusundan çıkartarak dikkatli bir şekilde iç kısmındaki plastik eskimiş jontaları çıkartın. Daha sonra ise yeni satın aldığınız plastik jontaları çeşmenin iç kısmına dikkatlice koyarak ardından çeşmenizi borunun uç kısmına oturtun ve çeşme aleti ile somon anahtarlarını güçlü bir şekilde sıkın. Bütün hepsi bu kadar kolay ve basit bir şekilde. Bunun sonunda ise temiz su kaçağı tespit ve onarımı işlemini başarılı bir şekilde bitirmiş olursunuz.

Su Borusu Değiştirme İşlemi: Öncelikle tespit ettiğiniz gibi arıza su borusundan ise yeni ve kaliteli bir su borusu alarak hemen değiştirme işlemine geçebilirsiniz. Yanınızda bulunan anahtar ile çeşmeyi kırmadan dikkatli bir şekilde somon anahtarlarını gevşeterek çıkarın. Ardından su borusuna takılı olan çeşmeyi tamamen çıkartarak bir kenara bırakın. Asıl iş burada başlıyor çünkü su borusunu çıkartmak için gerekli duvarı kırmanız gerekecektir. Bunu çeşitli kırma aletleri kullanarak yapabilirsiniz. Daha sonra ise kırdığınız duvar içindeki su borusunu gerekli ayarlamaları yaparak yerinden dikkatli bir şekilde çıkartın. Yeni satın aldığınız su borusunu duvarın içine takarak kırdığınız yeri onarın. Ardından çeşmeyi anahtar ile borunun içine takarak somon anahtarlarını sıkın. Bu değiştirme işlemi biraz zor olsa da artık başarılı bir şekilde temiz su kaçağı tespit ve onarımı bitirmiş olursunuz.

Çeşme Değiştirme İşlemi: Eğer arıza su çeşmesinden ise endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü bu işlem çok basit ve kolaydır. Öncelikle arızalı çeşmeyi anahtar ile çıkarıp yeni aldığınız su çeşmesinin içine iki adet plastik jontayı koyup anahtar ile çeşmeyi takarak bütün işlemi bitirmiş olursunuz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir