Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvaletlerimizi Tıkayan Başlıca Sebepler

Çeşitli sebeplerden dolayı, hepimizin başına gelebilecek kötü olaylardan birisidir tuvalet tıkanıklığı. Tuvalet kağıdı dışındaki kağıt türlerinin atılması, özellikle çabuk katılaşma özelliğine sahip çeşitli inşaat malzemelerinin tuvalete dökülmesi, çocuk bezleri ve çeşitli bezler, kadın pedleri veya farklı katı cisimlerin tuvalete kaçması sonucu tuvalet tıkanıklıkları meydana gelmektedir.

Özellikle banyo veya evlerde yapılan tadilatlardan sonra pek çok usta veya işçiler, işin kolayına kaçarak kullandıkları kapları ve malzemeleri tuvaletlerde veya lavabolarda yıkarlar. Bu malzemeler genelde çabuk katılaşan malzemeler oldukları için, giderde birikip hemen katılaşarak giderilmesi zor tıkanıklıklara yol açabilmektedirler. Aynı şekilde toz şeklinde hafriyatlarda, sifonu çekince gider akar gider mantığıyla tuvalete boşaltıldığı zaman hızlıca katılaşarak tıkanıklara yol açabilir.

Tuvalet kağıdı dışında kullanılan başka kağıtlar tuvalete atıldığı zaman ve bu giderin gözle görülmeyen yerlerinde tıkandığı zaman bizlere sıkıntılı durumlar yaşatmaktadır. Tuvalet kağıtları suda eriyebilen bir özelliğe sahip olduğu için akarda tıkanma yapmaz, fakat diğer kağıtlar suda erimediği için bir yerde takılma ve tıkanma olasılığı oldukça yüksektir. Devamını Oku

Su Kaçağı Tespiti

SU KAÇAĞI TESPİTİ VE ONARIMI

En can sıkan durumlardan biri olan su kaçağının yapılması güç isteyen bir arızadır. Evinizde otururken bir anda suyun damladığını görebilirsiniz. Bunun aslında birçok sebebi olabilir. Bu iş biraz tecrübe gerektirdiği için kesinlikle ne yapacağını bilmelisiniz aksi takdirde daha fazla hasar verebilirsiniz. Aşağıdaki bazı talimatlar ile sizde evinizdeki su kaçağını tespit edebilir ve onarabilirsiniz.

  1. Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu damlama bir anda meydana geldiyse demek oluyor ki ya çeşmenizde bir sorun var ya da çeşmeye su ileten borunuzda. Bu su kaçağı tespiti için öncelikle gerekli çeşme aletlerini yanınıza almanızda fayda var. Yanınızda olan çeşme anahtarı ile yavaşça ve sakince çeşmeyi yerinden sökün. Önce çeşmenizin içindeki jonta adı verilen ve suyu damlatmasını önleyen plastik malzemeye dikkatlice bakın. Eğer jonta eski veya erimiş ise kesinlikle sorunun büyük kısmı buradan gelmektedir. Yani su kaçağı tespiti için genellikle herkes bu plastik maddeden oluşan jonta aletine bakmaktadır. Bir diğer suyun kaçırma nedenlerinden biri olan arıza türü ise suyu çeşmeye iletmeyi sağlayan su borusudur. Bunun nedeni ise zamanla eskiyen su borusunun çatlayarak su sızdırmasına sebep olmasıdır. Yapacağınız tek şey ise yeni bir su borusu satın alarak çeşmenin arkasına yerleştirmek olacaktır. Eğer sorun su borusundan değilse o zaman kesinlikle çeşmeniz eski veya çatlaktır. O zaman hemen yeni bir kaliteli su çeşmesi satın alarak boru kısmının önüne takmalısınız. Sonuç olarak ise başarılı bir şekilde su kaçağı tespiti testini bitirmiş olursunuz.

Devamını Oku

Ankara Aski

 

 

Aski, Ankara ilinde kanalizasyon ve su işleriyle ilgilenmekle sorumlu resmi bir kurumdur. Aski’nin kelime açılımı Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak bilinir. Kurumun benimsediği misyon, su kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak kaliteli ve temiz içme suyu imkanları sunmak ve kullanılmış atık suyu doğaya faydalı olarak dönüştürmektir.

Aski Kuruluşu

Cumhuriyet dönemi yıllarında, Ankara’da birçok bölgede içme suyu temini kuyulardan yapılır ve kovalar aracılığı ile evlere götürülürdü. Ankara şehri içme suyu komisyonu tarafından yapılan çalışmalar nüfusun artması sebebiyle yetersiz kaldı. Bu çalışmalar belli bir program ve düzen dahilinde yapılmadığı için başkentte 1940’lı yıllarda su sıkıntısı sorunu ortaya çıktı. İçme suyu temini konusunda sonraki yıllarda birçok çalışma yapıldı. 1980 ve sonrasında Büyükşehir Belediye modeli yöntemi benimsendi. Belediyelere bağlı çalışan kanalizasyon ve su teşkilatı kurumları yeniden yapılandırıldı. Bu amaçla ilk olarak İSKİ (İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Kurumu) kuruldu. İSKİ kuruluş kanun hükümleri diğer Büyükşehir Belediyeleri için de geçerli kılındı. Böylece Ankara Sular İdaresi Umum Müdürlüğü kurumu, ankara aski (Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) kurumuna dönüştürüldü. ASKİ kuruluş yılından bu yana birçok hizmet yapmış, gelişen teknoloji ile birlikte çok sayıda alt yapı çalışmasına zemin hazırlamıştır. Devamını Oku

Lavabo Açma

Su gideri olarak kullanılan tesisatlar, zaman içinde tıkanabilir ve fonksiyonlarını yerine getiremez bir hal alabilirler. Kullanım yoğunluğu ve sıklığına bağlı olarak da tıkanma problemleri yaşanabilir. Bu sorunlarla karşılaşıldığında; lavabolar için etkin bir açma ve temizleme işleminin yapılması gerektedir. Tesisat ve lavabo açma hizmetleri sunan firmamız; bu konuda uzman ekip ve temizleyici robot ekipmanlarıyla hizmet vermektedir. Uzun süreli çözüm sağlayan profesyonel temizlik hizmetleri ve lavabo kullanımında dikkat edilmesi gerekenler uygulandığında; lavabo ve tesisatlarınızda tıkanma sorun olmaktan çıkmaktadır.

Devamını Oku