Tuvalet Tıkanıklığı Açma

Tuvaletlerimizi Tıkayan Başlıca Sebepler

Çeşitli sebeplerden dolayı, hepimizin başına gelebilecek kötü olaylardan birisidir tuvalet tıkanıklığı. Tuvalet kağıdı dışındaki kağıt türlerinin atılması, özellikle çabuk katılaşma özelliğine sahip çeşitli inşaat malzemelerinin tuvalete dökülmesi, çocuk bezleri ve çeşitli bezler, kadın pedleri veya farklı katı cisimlerin tuvalete kaçması sonucu tuvalet tıkanıklıkları meydana gelmektedir.

Özellikle banyo veya evlerde yapılan tadilatlardan sonra pek çok usta veya işçiler, işin kolayına kaçarak kullandıkları kapları ve malzemeleri tuvaletlerde veya lavabolarda yıkarlar. Bu malzemeler genelde çabuk katılaşan malzemeler oldukları için, giderde birikip hemen katılaşarak giderilmesi zor tıkanıklıklara yol açabilmektedirler. Aynı şekilde toz şeklinde hafriyatlarda, sifonu çekince gider akar gider mantığıyla tuvalete boşaltıldığı zaman hızlıca katılaşarak tıkanıklara yol açabilir.

Tuvalet kağıdı dışında kullanılan başka kağıtlar tuvalete atıldığı zaman ve bu giderin gözle görülmeyen yerlerinde tıkandığı zaman bizlere sıkıntılı durumlar yaşatmaktadır. Tuvalet kağıtları suda eriyebilen bir özelliğe sahip olduğu için akarda tıkanma yapmaz, fakat diğer kağıtlar suda erimediği için bir yerde takılma ve tıkanma olasılığı oldukça yüksektir.

En sık rastlanan başka bir tıkanıklık sebebi de küçük çocukların, kimse fark etmeden tuvalete atabildikleri oyuncaklar sebebiyle meydana gelmektedir.

Bir tuvalet tıkanıklığı olmaya başladığı andan itibaren, mutlaka o tuvalet kullanıma kapatılmalıdır. Çünkü kullanmaya başladıkça durum çok daha vahim ve hiç de hijyenik olmayan sonuçlara sebep olabilir.

Tuvalet Tıkanıklığını Açma İşlemlerinden Önce Yapılması Geren İşlemler

Bu metotları kendimiz kullanmadan önce ilk olarak kendimizi hijyenik olarak kontrol altına almamız gerekmektedir. Öncelikle bir bulaşık eldiveni takmalıyız. Sonrasında taşma olasılığına karşı tuvaletin çevresindeki fayansları bez veya havlu kağıtlarla çevirmeliyiz. İşlem esnasında dikkat edilmesi gereken başka bir husus, kesinlikle sifon çekilmemeli. Ayrıca tuvalet çevresindeki vanalar da önlem amaçlı olarak kapatılmalıdır.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma metotları

tuvalet tıkanıklığı açma konusunda en çok bilinen yöntemlerin başında pompa metodu gelmektedir. Bu iş için, doğru büyüklükte pompa bulmak önemlidir. Lavabo tıkanıkları için kullanılan pompalar yerine, altı daha büyük ve genelde siyah olan, sapı tahta olan büyük pompalar tercih edilmelidir.

Tuvaleti pompanın içine yetecek kadar miktarda suyla doldurduktan sonra, hava kaçırmayacak pozisyonda seri biçimde pompalayın. Bir kaç kere denedikten sonra tuvaletin açılma durumunu kontrol edin ve yeteri kadar su ile pompayı destekleyin. Bu metot çoğunlukla gözle görülebilen ve nispeten daha hafif olan tıkanıklar da işe yarayabilmektedir. Fakat tıkanık olan bölgenin, giderin gözle göremediğimiz kısımlarında olması durumunda çok sağlıklı bir metot olduğu söylenemez.

Eğer pompamız yoksa veya işe yaramıyorsa, tuvalet tıkanıklığı açma konusunda bir başka yöntem toz halinde satılan çeşitli kimyasallar, bulaşık deterjanı, şampuan veya benzeri temizlik malzemelerinin üzerine kaynar olmayan sıcak su dökerek tıkanıklığı gözlemleyebilirsiniz.

tuvalet tıkanıklığı açma konusunda bir başka metot, tuvalet fırçası kullanma metodudur. Tuvalet fırçasını iterek ve pompa gibi kullanarak tıkanıklığı gidermeye çalışabilirsiniz. Bu noktada efor yönünden biraz zorlanmanız gerekebilir. Fakat bazı durumlarda oldukça işe yarayan bir metottur.

Bu iş metotta işe yaramazsa biraz daha kötü ve istenmeyen bir metot olan tel ile açma metodunu deneyebilirsiniz. Sağlam ve kalın bir elbise aksı bulup, düz bir hale getirerek ve onu gidere iterek ve çekerek tıkanıklığı gidermeye çalışabilirsiniz. Bu işlem sırasında tele biraz kavis verebilirseniz daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Bu da işe yaramazsa, tuvalet tıkanıklığı açma için kostik kullanmamız gerekebilir. Kostik kullanmadan önce zehirli gaz çıkışına karşı önce burnunuzu bir parça bezle örterek, kullanılmayan plastik bir kovaya üç ile dört litre arası su doldurun. Sonra suyun içerisine yavaş yavaş 1 kilogram kostiği ilave edin ve oluşturduğunuz karışımı yavaş yavaş karıştırın. Burada odanın iyi havalandırılmış olmasına dikkat edin. Bu işlemi mümkünse akşam tuvaletin kullanılmayacağı bir zaman diliminde yapın. Kostiği tıkanan yere direk olarak kesinlikle dökmeyin. Çünkü bu şekilde tıkanıklık daha çok artabilir. Ayrıca bu aşındırıcı karışıma kesinlikle çıplak elle temas etmeyin ve cildinize sıçratmayın, çok tehlikelidir. Kazayla temas olması durumunda bol suyla yıkanması gerekmektedir. Karışımı döktükten sonra tuvalete 45 dakika yaklaşmayın. Sonrasında tuvaleti bol suyla yıkayın ve havalandırın.

Tüm bu işlemler işe yaramaz ise, artık son çare iyi bir tesisatçı çağırmak lazım. Tesisatçılarda bulunan çeşitli robotlar, basınçlı cihazlar ve farklı malzemeler sayesinde sorun kesin çözüme ulaşabilir. En kötü tesisatçılar, kırma işlemi yaparak sorunu kesin çözüme ulaştırmaktadırlar. Fakat elbet bu en son isteyeceğimiz kötü bir sonuçtur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir